Samo čovjek - Zoran Hercigonja

Samo čovjek - Zoran Hercigonja

SAMO ČOVJEK

Ja sam samo čovjek,
dok nad mojom glavom jata zvijezda
svijaju gnijezda i cvrkuću kao ptice,
dok grme i tutnje sile i gromovi,
dok vjećaju božanstva.
Ja sam samo čovjek,
sjenka laži, prozirna iluzija.
Ja sam samo čovjek,
dok se oko mene svjetovna mora
prelamaju, brda premještaju s kraja na kraj,
dok se vjetrovi svijeta tjeraju,
dok se sile prirode uskovitlaju u konačan kraj!
Ja sam samo čovjek,
tanahna nit zbilje, zbiljska fatamorgana.

Ja sam samo čovjek,
dok se iza leđa mi izvode čarolije,
vradžbine i izriču drevna proročanstva,
dok čuda svijetom jezde
i obmane ispunjaju zrak.
Ja sam samo čovjek,
prah, samo zrnce prašine u oku svemira,
ja sam samo Adam od šipražja i blata.

Preporučujemo:

Samo pesma - Anđelko Zablaćanski

Samo pesma - Anđelko ZablaćanskiTražio sam te Izgubljen u mislima rasejanim I želji ludoj Da baš noćas dotaknem usne I mašti daleke A ne nađoh ništa osim Dogorele čežnje na jastuku I nesanicu Tu vernu ljubavnicu svih poeta San napukle jave (2009) Anđelko Zablaćanski ...

Nisi samo srcu mila - Aleksa Šantić

Nisi samo srcu mila - Aleksa ŠantićNisi samo srcu mila, što ti čednost lice krasi, i što dahom rajskog cv'jeta mirišu ti meke vlasi; Nisi samo srcu mila, što ti oko suncem grije, što su tvoje r'ječi blage anđeoske melodije; Nisi samo srcu mila, što osmejak usta tvojih u dubini duše mlade ...

Nemoćni vetar - Ivo Kobaš

Nemoćni vetar - Ivo KobašVetra se plaši kapetan broda; veliko drvo, lasta i roda. Vetra se plaše oblaci tamni. Krovovi kuća. Šeširi slamni. Al ga se ni malo ne plaši trava i vetar zbog tog nemirno spava. Što jače besni, što duva više, vetar tek travu lepše zanjiše. Pa je ...

Mravak Mao - Ivo Kobaš

Mravak Mao - Ivo KobašNeki je vetar, drzak i zao, lišće sa vrbe kidati stao. Jedan listak je na stazu pao kojom se kreće vredni mrav Mao. I sad je mravak ljutit ko ris. Jednoj je maci rekao: Pis! Okrenuo se, maršnuo kera, prokleo vetar i sve siktera. Tako je ljutit taj mravak Mao...

Ples - Božica Vezmar

Ples - Božica VezmarZapleši ples kao one noći Ples Koji govori da ćeš opet doći Naše vreme, naši koraci Naši dani nestali U onoj noći Ostao Ples u samoći Možda budeš Neko drugi Neko Korakom spreman Za novi početak Da budeš izuzetak Uz naš ples Uz sveće Tišinu Ili ...

Pogledajte i:

Debela čačkalica - Ivo Kobaš

Debela čačkalica - Ivo KobašSmestila se udobno u restoran hotela, na stolu kraj bibera čačkalica debela. Sve druge su tanke, mršave, šiljate, pa kad vide debelu, od zavisti pate. Gosti uzmu tanke, upotrebe, slome, a debela mirno uživa u tome...

Nirvana - Vladislav Petković Dis

Nirvana - Vladislav Petković DisNoćas su me pohodili mrtvi. Nova groblja i vekovi stari; Prilazili k meni kao žrtvi, Kao boji prolaznosti stvari. Noćas su me pohodila mora, Sva usahla, bez vala i pene, Mrtav vetar duvao je s gora, Trudio se svemir da pokrene. Noćas me je pohodila sreća Mrtvih ...

Izgubljena igla - Ivo Kobaš

Izgubljena igla - Ivo KobašMlada je ježica neoprezna bila pa je jednu iglu svoju izgubila. Još veća je briga zbog gubitka njena što iglu izgubi baš na plastu sena. Celo selo ježica na noge je digla da joj traže iglu, al igla je - igla! Gleda miš ježicu gde je slama tuga: Hajde...

Svoj na svom - Ivo Kobaš

Svoj na svom - Ivo KobašMnogima je bara njihov topli dom. U njoj srećno žive kao svoj na svom. Tu su patke, gnjurci, sive čaplje, rode. Onda razne šljuke i ribe što brode. U bari je lokvanj, tu, kod svoje kuće; šaš, rogoz i sita, pa i razno pruće. Svi baš baru vole, svi joj se vesele...

Oluja - Božica Vezmar

Oluja - Božica VezmarKada oluja prođe Ostaje trag Koji govori Da će se opet ponoviti Jednom porušeno Nikada ne bude obnovljeno Izgubljeno Nikada nađeno A ti Opet iznova Gradiš i Rušiš Kao oluja nosiš Dane i noći Misliš Da li će proći ...

Zanimljivo:

Boj na Mišaru - Filip Višnjić

Boj na Mišaru - Filip VišnjićPolećela dva vrana gavrana, Sa Mišara polja širokoga A od Šapca grada bijeloga, Krvavijeh kljuna do očiju, I krvavih nogu do koljena. Prelećeše svu bogatu Mačvu, Valovitu Drinu prebrodiše, I čestitu Bosnu prejezdiše, Te padoše na krajinu ljutu, Baš ...

Žuti listić - Ivo Kobaš

Žuti listić - Ivo KobašSa vetrom se igra jedan listić žuti. Zastane pa skoči, kao da se ljuti. Nasloni se na zid, potom u vis skoči, pa padne na travu, s nje na stazu kroči. Stazom čas trčkara, pa se naglo smiri. Popne se na ciglu, onda sa nje viri. Nakon toga opet zastane kraj ...

Krov - Ivo Kobaš

Krov - Ivo KobašStara kuća, krov joj stalno prokišnjava pa joj zbog tog briga puna seda glava. Najvažniji na kući oduvek je krov. Eh, šta bi sve dala da je sada nov! Da nevolja bude još gora i veća, dunu silan vetar s obližnjeg drveća. Sa krovom se vetar igra ko s igračkom...

Trešnja i kruška - Ivo Kobaš

Trešnja i kruška - Ivo KobašProcvetala trešnja, sva je u beharu. Ismejava konu, jednu krušku staru. Kruška tako kasni, trešnja se omeće - čini joj se kruška još cvetati neće. I dok su na krušci plodovi rudeli, trešnjine su ljudi i ptice pojeli. Kruška sva u rodu na suncu se greje...

Talasi - Božica Vezmar

Talasi - Božica VezmarTalasi Kada tonu lađe... Talasi udaraju Još jače Njenim mislima tutnje oluje Zašto tolike struje? Još jedno loše vreme Ona je Pučina Talas udara stene Posle oluje Lađe na pučini Donele ih struje Talasi Pučina Život Istina ...